Pokud dochází k závažnému poškození struktur, které ovlivňují provedení izolovaného pohybu v glenohumerálním skloubení, pak dochází k postupnému omezování hybnosti ve všech rovinách pohybu glenohumerálního skloubení. Některé pohyby však jsou omezovány dříve či spíše více a některé později a méně, a tak se setkáváme s tzv. capsula pattern (kloubním vzorcem), kdy zjišťujeme postupné omezení rozsahu pohybu v pořadí typickém pro postižení struktur v oblasti glenohumerálního kloubu. Omezení rozsahu pohybu zjišťujeme při vyšetření pasivní i aktivní hybnosti.
nejdříve je omezena zevní rotace
nakonec se při vyšetření setkáme i s omezením vnitřní rotace
Tento závěr je možné využít při vyšetření rozsahu pohybu v běžné ambulantní praxi. V případě patologie glenohumerálního skloubení tedy není nutné vyšetřovat rozsahy všech pohybů, ale pouze těch, na kterých se patologie projeví nejdříve a nejvýrazněji.
![]() |
|
![]() |
|
Při vyšetření izolovaného pohybu svědčí nález omezené zevní rotace a abdukce o postižení struktur v oblasti glenohumerálního skloubení a vývoj onemocnění bude popsán sledováním těchto dvou parametrů.